2013 m. spalio 29 d., antradienis

Rankos paspaudimas.

Rankos paspaudimu žmonės sveikinasi nuo seniausių laikų ir tai liudija senieji artefaktai. Štai graikiškame V a. pr.m.e. reljefe pavaizduotos viena kitai ranką spaudžiančios deivės Hera ir Atenė (žr. paveiksliuką). Pasisveikinimas rankos paspaudimu aprašytas ir Ovidijaus poemoje „Metamorfozės“. Psichologai mano, kad rankos paspaudimas sveikinantis – be galo archajiškas gerų ketinimų, pagarbos bei pasitikėjimo išreiškimo gestas, o atviras delnas liudija, kad ranką tiesiantis žmogus neturi ginklo ir nenešioja „akmens užanty“. Nuo senų senovės rankų paspaudimu tvirtinamos sutartys bei suteikiamos garantijos. Ir priešingai – atsisakymas paspausti ištiestą ranką yra vertinamas kaip ganėtinai tiesi paniekos bei nepagarbos išraiška.

2 komentarai:

  1. Dar vaikystėje kažkur skaičiau, kad "atviras delnas liudija, kad ranką tiesiantis žmogus neturi ginklo", tačiau kuo toliau, tuo labiau netikiu šiuo argumentu. Archaiškas - taip, bet ne toks primityvus. Mano supratimu, rankos paspaudimas parodo partneriui raumenų tonusą, pagal kurį galima spręsti apie žmogaus ketinimų stiprumą, tiesumą.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Tiesą sakant, nežinau. Mano manymu rankos paspaudimas gali aplamai siekti priešistorės laikus ir remtis į gryną instinktyvumą. Banaliai kalbant, leisti liesti save reiškia priimti žmogų į ganą artimą savo erdvę. Dabar rankos paspaudimas tapo grynu formalumu ir mes nebūtinai turime žiūrėti geranoriškai ar gerbti žmogų kuriam spaudžiam ranką.

    AtsakytiPanaikinti