2013 m. spalio 28 d., pirmadienis

Pirmoji vestuvių naktis: „Užmerk akis ir galvok apie Angliją“.

Niekam ne paslaptis, kad karalienės Viktorijos (1819 - 1901) laikų kilminga Didžiosios Britanijos visuomenė pasižymėjo ypatingomis dorovinėmis nuostatomis bent jau lytiškumo ir lytinių santykių plotmėje. Šis klausimas buvo nagrinėtas daugybės istorikų, keltos įvairios nuomonės, tačiau daugmaž bendrai pripažinta tai, kad žemesni visuomenės sluoksniai buvo kur kas mažiau puritoniški, dorovinis aukštuomenės kodeksas buvo daugiau parodomųjų elgesio taisyklių, o ne asmeninės gyvensenos lygmenyje, Britanijos miestuose knibždėte knibždėjo elitinių ir gatvės prostitučių, venerinės ligos aukštuomenės tarpe buvo ne naujiena, tačiau tuo pat metu egzistavo santuokinės ištikimybės ir „gerų manierų“ lovoje kultas bei „džentelmeniškas tabu“ sekso temomis. 

Visgi pakalbėkime ne apie tai, o apie garsiąją frazę: „Užmerk akis ir galvok apie Angliją“, kurią karalienė Viktorija neva pasakė vienai iš savo dukterų prieš pat pirmąją jos vestuvių naktį.

Ką reiškė šį frazė? Ogi tai, kad gerų manierų aukštuomenės moteris lovoje turėtų būti šalta ir pasyvi, kadangi priešingas elgesys gali būti palaikytas nepadoriu ir ištvirkusiu. Jai nederėtų galvoti apie seksą (kurio tikslas tik vienas – giminės pratęsimas), o myluojamą savo vyro privalo nukreipti mintis bet kur, tik ne į geismus.

Visgi, nėra jokių istorinių patvirtinimų, kad karalienė Viktorija kada nors būtų sakiusi panašią frazę, o Britanijos tyrinėtojai žodžius: „Užmerk akis ir galvok apie Angliją“ priskiria tūlai kilmingai ledi Hamilton, kuri 1912 metais (t.y. gerokai po karalienės Viktorijos mirties) dienoraštyje paliko tokį įrašą:

„Džiaugiuosi, kad dabar Čarlzas įžengia į mano miegamąjį kur kas rečiau nei anksčiau. Ir kada išgirstu jo žingsnius prie savo durų, gulu į lovą, užmerkiu akis, praskečiu kojas ir galvoju apie Angliją“. 

Taigi, iš frazės nesunku suprasti, kad vedusi moteris dėl kažkokių asmeninių priežasčių tiesiog nenori atsiduoti savo vyrui, tačiau nedrįstų prieštarauti patriarchaliniam jo, kaip šeimos galvos, autoritetui, todėl stengiasi savo mintis nukreipti kitur. 

Su karaliene Viktorija ši frazė neturi nieko bendro, tačiau tapo tam tikru vėlyvesniu stereotipišku „Viktorijos epochos“ apibūdinimu.
Paveiksliuke kilminga šeima.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą