2013 m. spalio 9 d., trečiadienis

Grandinėmis prikaustytos knygos

Kadangi viduramžiais knygos buvo gana brangios ir kiekviena kopija buvo perrašoma bei perpaišoma atskirai, kai kuriose to meto bibliotekose gimė tradicija tvirtinti knygas prie lentynų grandinėmis. Grandinės buvo pakankamai ilgos, kad reikalingą knygą būtų galima nuimti nuo lentynos ir paskaityti, tačiau išnešti jas iš skaityklos patalpos buvo gana sudėtinga. Grandinės žiedelis buvo tvirtinamas prie knygos viršelio krašto, tad paprastai lentynose knygos buvo sustatomos kiek kitaip, nei mes įpratę matyti dabar (tai yra, nugarėlėmis į lentynos vidų). Skaitytojas nematė pavadinimų nugarėlėse ir turėjo oritentuotis pagal kitas nuorodas, tačiau toks knygų išdėstymo būdas padėdavo patogiau paimti norimą knygą ir nesusipainioti grandinėse.

2 komentarai:

 1. Labai ačiū už įdomų tinklaraštį. Jį atradusi, kiekvieną dieną laukiu naujų įrašų.
  Apie knygas su grandinėmis: išspręsti paieškų problemą buvo galima knygos pavadinimą užrašant ant bloko. Tokių knygų yra tekę matyti daugiau nei knygų su grandinėmis, tad kyla klausimas: negi net ir tos knygos, kurios nebuvo prirakinamos, į lentynas buvo dedamos nugarėle į vidų?
  O šiaip, radau gražių vaizdų, kaip atrodė (atrodo) tokios lentynos: http://lewislitjournal.wordpress.com/2012/08/15/bibliophilia-books-on-chains/ (nuotrauka pasididina)
  http://bartlettyear1architecture.blogspot.com/2011/02/hereford-cathedral-chained-library.html

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dėkui už gerus žodžius ir papildymą.

  AtsakytiPanaikinti