2013 m. rugsėjo 28 d., šeštadienis

Žvirblių genocidas Kinijoje

Nors "Istorijos įdomybės" buvo planuotas kaip Europos istorijai skirtas blogas, bet tikriausiai kartkartėm galima įdėti įdomybių ir iš Azijos ar kitų žemynų. Taigi, pirmoji Azijos įdomybė apie masinį susidorojimą su žvirbliais Kinijoje. 
1958 metais komunistinis Kinijos lyderis Mao Dzedunas viešai paskelbė negailestingos kovos pradžią prieš „keturis kenkėjus“, darančius didžiulę žalą šalies ūkiui. Į kenkėjų sąrašą pateko žiurkės, uodai, musės ir... žvirbliai.
Pastarieji paukščiai pradėti visuotinai gaudyti ir naikinti. Buvo ardomi jų lizdai, daužomi žvirblių kiaušiniai, o į kovą prieš „didį kenkėją“ vado paliepimu pakilo visa liaudis – nuo mokinių iki specialiai tam tikslui suburtų būrių. Pats keisčiausias žvirblių neutralizavimo būdas buvo paukščių nuvarginimas. 


Visus laukus ir miestų gatves apspito milijonai „žvirblių medžiotojų“, kurie rankų mostais bei keliamu triukšmu tiesiog baidė ir gainiojo „kenkėjus“ ilgą laiką neleidžiant jiems nutūpti. Sunku patikėti, kad toks planas galėtų pasiteisinti, kaip ir sunku įsivaizduoti tai kiek žmonių reikėjo įtraukti į panašias akcijas, kad paukščiams neliktų ramios vietelės nei miesto gatvėse, nei kaimo laukuose. Ištvermingumu ore nepasižymintys žvirbliai krisdavo žemėn, kur juos pribaigdavo uolūs Mao politikos vykdytojai. Iš viso sunaikinta milijardai paukščių (ir ne tik žvirblių, kadangi kai kuriuose Kinijos regionuose liaudies rūstybę užsitraukė ir visi kiti mažesni paukščiai).
Žvirblių naikinimas pasirodė kvaila iniciatyva, kadangi ženkliai padaugėjo skėrių bei kitų smulkių kenkėjų, nemažą dalį kurių anksčiau sulesdavo tie patys žvirbliai. To pasekoje derlius ne tik, kad nepagerėjo, bet ženkliai pablogėjo. Maža to, prasidėjo badas. Žvirblių genocido programa buvo atšaukta. Tokios tat azijinio komunizmo istorijos... 
Paveiksliukas - tų laikų propagandinis plakatas prieš "keturis kenkėjus". 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą