2013 m. rugsėjo 9 d., pirmadienis

S.P.Q.R. - amžinosios Romos inicialai

 
Filmuose arba Senosios Romos istorijai skirtose iliustruotose knygose daug kam teko matyti raidžių S.P.Q.R. junginį ant legionų vėliavų, karių rankų ir pan. S.P.Q.R. buvo tarsi oficialus Romos valstybės parašas ar tam tikra valstybinė formulė, reiškianti „Senatas ir Romos tauta“ (lot. Senatus Populusque Romanum). Yra ir kitų šių valstybinių „inicialų“ aiškinimų: „Senatas ir Romos piliečiai“, „Senatas ir laisvieji romėnai“, ir pan. Būtina atminti, kad pati sąvoka „Romos tauta“ irgi kito. Ankstyviausiais laikais tik seniausių Romą įkūrusių realių ir mitinių genčių palikuonis buvo laikomi tauta, vėliau toji sąvoka apibrėžė visus laisvuosius miesto gyventojus (išskyrus vergus). 


Pagal senąją tradiciją, kiekvienas vyriškos lyties laisvas romėnas buvo potencialus karo prievolininkas, nors toli gražu ne kiekvienas tarnavo jos kariuomenėje.
Užrašas S.P.Q.R. Buvo sutinkamas ne tik Romos legionų simbolikoje, bet ir ant statinių, tų laikų dokumentų. Sakoma, kad neretai jis buvo tatuiruojamas ant legionierių rankų (kai kada buvo tatuiruojamas legiono numeris, Romos ereliai, ir pan.), kas reiškė priklausomybę karių sluoksniui bei padėdavo nesunkiai atpažinti dezertyrus.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą