2013 m. rugsėjo 4 d., trečiadienis

Skonės akmuo

Viena iš Škotijos relikvijų yra Skonės akmuo – 152 kg sveriantis smiltainio luitas, kadaise saugotas Skonės abatijoje. Akmuo buvo laikomas šventu tiek pagoniškais, tiek krikščioniškais laikais, o ant jo karūnuodavosi Škotijos valdovai. Smiltainio luitas apipintas daugybe legendų (taipogi - ir krikščioniškų, ir pagoniškų), todėl škotams tai buvo šventybių šventybė. 1296 m. Anglijos karalius Eduardas I Ilgakojis (dėl žiaurių karų su škotais dar pramintas Škotų Kūju) pagrobė akmenį ir, norėdamas pažeminti savo priešą, patalpino jį po savo sostu. Tokiu būdų buvo simboliškai įtvirtinta Škotijos priklausomybė nuo Anglijos. Vėliau, pagal 1328 m. taikos sutartį tarp anglų ir škotų, smiltainis turėjo būti gražintas, tačiau tai nebuvo padaryta. 

 
1950 m. pusantro centnerio relikvija buvo pagrobta iš Vestminsterio abatijos. Tai padarė keturi škotų studentai, tačiau neatsargiai nešant akmuo buvo numestas ir skilo per puse. Įdomu, kad vagystė ir akmens sudaužymas sukėlė pasipiktinimo bangą ir tarp pačių škotų. Atrastas Skonės akmuo ir toliau liko Anglijoje kol 1996 metais Didžiosios Britanijos vyriausybės sprendimu buvo perduotas Škotijai. Oficialų šventenybės sugrįžimą sutiko dešimtys tūkstančių škotų.
Dabar Skonės akmuo saugomas Edinburgo pilyje, o istorinėje jo vietoje, Skonės abatijos kieme galima pamatyti kopiją. Ji ir vaizduojama nuotraukoje.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą