2013 m. rugsėjo 3 d., antradienis

Savižudžių ir "nekrikštų" kapinės (Joniškis, Molėtų raj)

Prie Joniškio bažnytkaimio kapinių šliejasi atskiras, nedidele mūrine tvorele aptvertas sklypelis. Tai vadinamosios "savižudžių" kapinės, kuriuose, pasak vietos žinovų, buvo laidojami savižudžiai bei tie, kuriuos dėl kažkokių priežasčių Bažnyčia atsisakę išlydėti į paskutinė kelionę. "Savižudžių kapinės" atrodo gana nykokai ir apleistai, apaugusios aukštom piktžolėm, nesutvarkytos. Visgi ir ten stūkso keli kryžiai.

Radau tokią įdomią ištrauką iš Audronės Kiršinaitės straipsnio "Marinimo ir laidojimo papročiai Vaiguvoje":

"Kai kurie dar ir dabar nelabai drąsiai kalba apie savižudžius, nes atrodo, kad jų sielos dar ilgai klajoja neradusios vietos poilsiui. Juk juos laidodavo atskirai, į pazomatį (kapinių arba šventoriaus tvora, pazomatis – patvorys) ir ne taip kaip kiekvieną tikintįjį savo mirtimi mirusį. „Iš antros pusės kapinių tankiai nešdavo, kartais ir per vartus, tik be klebono. Į tokius pagrabus žmonių eidavo mažiau ir visai negiedodavo. Ką tik gimusius mokėjo apkrikštyti iš vandens. Už savižudį mišias užsako ir duobę patys šventindavo, yra ir atskiros maldos už savižudžius“.

Žmonės apskritai bijojo mirusiųjų, „jau jis atsiskyrė nuo mūsų visų“, todėl ir atsisakyti, nepadėti laidotuvėse, niekas nedrįsdavo.


Joniškio savižudžių kampas (foto mano)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą