2013 m. rugsėjo 27 d., penktadienis

Riteris-poetas Valteris fon der Fogelveidė ir jo "Palestinos daina" (+ video)

Ši viduramžių riterių karo daina buvo parašyta vokiečių poeto Walther von der Vogelweide (1170 - 1230 m.) specialiai kryžiaus žygių dalyviams. Folgelveidė priklausė bežemių riterių sluoksniui ir tik prieš pat mirtį gavo nedidelę valdą. Rašyti eiles jis pradėjo būdamas jauno amžiaus įvairių senjorų tarnyboje. Gali būti, kad jis ir pats dalyvavo viename iš kryžiaus žygių, nors istorinių patvirtinimų tam nėra. Savo eilėse Fogelveidė aprašo riteriško gyvenimo kasdienybę, to meto papročiu aukština meilę „tyrai moteriai“, kartais jo kūryboje dominuoja patriotiškos nuotaikos, kas XII a. buvo gana neįprasta. Šiandien yra žinomi apie 200 šio poeto eilėraščių ir netgi kelios jo kurtos melodijos. Valteris fon der Fogelveidė buvo palaidotas Viurcburgo mieste Vokietijoje. Pasak senos legendos, prieš mirtį riteris-poetas išreiškė norą, kad ant jo kapo kasdien būtų lesinami paukščiai (Fogelveidės herbe puikavosi kanarėlė narve, o paties pavardė siejosi su paukščiu; vok. Vogel – paukštis).
Palestinos daina (vok. Palästinalied) yra vienas iš nedaugelio šio autoriaus kūrinių, kuriame tekstas ir melodija išliko beveik nepakitę iki mūsų laikų. Daina buvo sukurta Penktajam kryžiaus žygiui (1217-1221 m.), kuris buvo nukreiptas prieš Egiptą, tačiau baigėsi nesėkmingai.
Dainos žodžiai parašyti senovine vidurio vokiečių aukštaičių kalbą. Pirminis trylikos posmų tekstas yra gana ilgas, todėl mūsų laikų atlikėjai kartais jį trumpiną. Paskutinis stulpelis išvis niekuomet nedainuojamas, kadangi kai kuriuose angliškuose šaltiniuose jį radau apibūdinant kaip „politiškai ir religiškai propagandinį“. Na, bet teisingumo vardan jį pateikiu čia:

“Kristen, juden und die heiden
jehent, daz díz ir erbe sî.
gót, müeze éz ze rehte scheiden
durch die sîne namen drî.
al diu werlt, diu strîtet her:
wir sîn an der rehten ger.
reht ist, daz er uns gewer!”

**

“Krikščionys, žydai ir pagonys [turimi omeny musulmonai]
tvirtina, kad tai yra jų paveldas [turima omeny Palestinos žemė ir Jeruzalė].
Dievas turi tinkamai pasirinkti
iš Savo trijų vardų.
Visas pasaulis atvyksta kautis čia
ir mūsų siekiai yra teisėti.
Teisinga yra tai, kad Jis dovanoja ją [Palestiną] mums".

Paveiksliuke Valteris fon der Fogelveidė iš viduramžių "Manesės kodekso".
Video šiuolaikiškai perdaryta "Palestino dainos" versija (žodžiai ir melodija siekia viduramžių laikus).


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą