2013 m. rugsėjo 9 d., pirmadienis

Oriflama - šventoji Prancūzijos monarchų vėliava

Dabar žodis Oriflamme siejamas su kosmetika, tačiau kadaise tai buvo kovinės Prancūzijos monarcho vėliavos pavadinimas. Išvertus iš lotynų kalbos, orifflamme reiškia „aukso liepsną“ (lot. Aurea flamaa) ir iš pradžių šį vėliava reprezentavo garbingiausią Prancūzijoje Sen-Deni abatiją. 1124 metais ją savo simboliu paskelbė karalius Lui IV ir nuo to laiko net keletą amžių Oriflama plazdėjo įvairiausiuose mūšiuose.
Su šventa „aukso liepsnos“ vėliava buvo siejama daug legendų. Ji minima „Rolando giesmėje“, taipogi buvo pasakojama, kad pats Karolis Didysis tikėjo stebuklingomis ir sakraliomis šio simbolio galiomis.


Oriflama aprašoma buvusi raudonos ar oranžinės spalvos ir tvirtinta prie paauksuoto koto. Raudona (kruvina) spalva buvo siejama su legendinio pirmojo Paryžiaus vyskupo Šv. Dionisijaus kraujų, kuris, pasak legendos, kadaise nukirsdintas ant Monmarto kalvos.
Būti švento karališko simbolio vėliavnešiu buvo laikoma didžiule garbe. Nuo kitų panašių simbolių ši vėliava skyrėsi tuo, kad buvo kelta ant koto tik mūšio metu ir Oriflamos vėliavnešiai buvo pasiryžę verčiau mirti, nei užtraukti savo nešamam ženklui gėdą. Nepaisant to, kad šventoji vėliava buvo akylai saugoma ir ginama, „aukso liepsna“ yra atsidūrusi priešo rankose bent du kartus (1356 ir 1415 metais ją užgrobė anglai). Vienoje iš viduramžiškų miniatiūrų Oriflama vaizduota numesta ant žemės (1356 m. prancūzams pralaimėjus Puatje mūšį), kas nenuostabu: juk mūšio lauke ji buvo visuomet geidžiamu priešo taikiniu.
Beje, skirtingais amžiais Oriflama nebuvo viena ir ta pati vėliava. Ko gero, tai buvo kelios panašios, tačiau kiek skirtingos vėliavos, kurioms būdavo suteikiama ta pati prasmė. 

Numesta Oriflama viduramžių paveikslėlyje.Komentarų nėra:

Rašyti komentarą