2013 m. rugsėjo 13 d., penktadienis

Lietuviškas rusų pasakų lapės "tėvavardžio" pėdsakas?

Rusų liaudies pasakose gyvūnams kartais suteikiami vardai ir tėvavardžiai. Štai, pavyzdžiui, lokys dažnai vadinamas Miša Potapyčiumi, o lapei priskiriamas Patrikejevnos (t.y. Patrikėjaus arba Patriko dukters) "tėvavardis". Yra net toks sovietinis animacinis filmukas - "Lapė Patrikejevna" (Лиса Патрикеевна). Bet iš kur toks keistas "tėvavardis" ir kodėl jis siejamas su lape? 

Su lokiu Miša (arba pagarbiai - Michailu) - viskas aišku) dėl panašių garsinių-prasminių sąskambių. "Miša", "Miška" - rusiškai - "meška", "meškutė", "lokiukas". Tėvavardis "Potapyčius" gali sietis su veiksmažodžiu "toptat'", t.y., "mindyti" (matyt norint pabrėžti lokio jėgą bei mitinį nerangumą). O kaipgi su lape Patrikejevna? Teko pasidomėti ir savo nuostabai aptikau, kad šis pasakiškas lapės tėvavardis gali būti siejamas su lietuvių kunigaikščio Gedimino anūkų Patriku Narimantaičiu (rus. Patrikėjumi Narimuntovičiumi) - Starodubo kunigaikščiu, kuris rusų liaudies tradicijoje tapo atsargumo, gudrumo, sumanumo ir klastos simboliu. Dėl šių "lapiško būdo" savybių Patriko vardas ir buvo susietas su rusų liaudies pasakų lape. Šią informaciją radau rusiškose interneto šaltiniuose, o tiesa tai ar ne - ne man spręsti. 4 komentarai:

 1. O rusiskas topat gal irgi nuo lietuvisko tepseti, tepsenti ir siejasi su peda, pedsakas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, baltų kalbos ir slavų iš esmės labai giminingos, todėl ne būtinai kažkas gali būti perimta, o kilti iš tų bendrų klodų.

   Panaikinti
 2. slavu kalbos gimingos, bet pav rusu labiau jau is ugru-finu itakoj, dar mongoliskoj, nes slaviai susikalba bet visi silpnokai kerta rusiskai jei specialiai nesimokino, tuo tarpu giminingas kalbas supranta ir taip, del to lietuviu ir rusu kalbos menkai gimingos ir dauguma zodziu jie is musu paveldeje del bendros istorijos, apskritai rusu kalba dar formavo bulgarai stipriai bet cia labiau ta baznytine, o ta senoji regis rusenu kalba is tiesu turi labai jau nemenku panasumu i lietuviska

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jei paskaityti senuosius rusų metraščius, tai ten nerasime nei ugrofiniškų, nei mongoliškų žodžių.

   Panaikinti