2013 m. rugsėjo 20 d., penktadienis

Kreivasis Surhuzeno bažnyčios bokštas

Šiaip visiems žinomas Pizos bokštas iš šalies atrodo gal ir įspūdingiau, yra kur kas labiau išreklamuotas ir turistų lankomas, tačiau pagal pasvirimo kampą jį lenkia kitas statinys – Surhuzeno miestelio bažnyčios bokštas Žemutinėje Saksonijoje (Vokietija).
Dokumentuose mažytis Surhuzenas pirmą kartą paminėtas 1255 metais, tačiau, kaip rodo archeologiniai šaltiniai, gyvenimas čia virė ir kur kas ankstesniais laikais. Bažnyčia pastatyta XIII a. pelkėtoje, dažnai potvyniu užliejamoje vietovėje.

Po XIX a. melioracijos darbų gruntinių vandenų lygis nuslūgo, į ąžuolinius pamatų balkius pateko oro, jie pradėjo pūti, o Surhuzeno bokštas - svirti. XX a. kelis kartus vykdyti bokšto "gelbėjimo" darbai: jis buvo kiek buvo kiek pažemintas, į gruntą įleisti masyvūs metalo strypai. Paskutiniai pasvirimo matavimai atlikti 1996 metais ir prieita išvados, kad bokštas nebesvyra. Vienoje statinio pusių įmūrytas didelis akmuo ant kurio nubrėžta 1570 m. potvynio lygį žyminti riba. Per 1717 m. Kalėdų potvynį vanduo pakilo per 6 metrus, kas, kaip pasakoja istorikai, leido laivams priplaukti prie pat bažnyčios.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą