2013 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

Heraldika ir šachmatų bokštas

Kadangi, nepaisant visų pasmerkimų, šachmatai buvo labai populiarus viduramžių Europos žaidimas – nenuostabu, kad šio žaidimo lenta ir kai kurios atskiros figūros atsirado riterių herbuose bei miestų ir regionų heraldikoje. Viena tokių figūrų – bokštas.
Angliškas bokšto (figūros) pavadinimas rook kilo iš persiško žodžio rokh, kuris reiškė karo vežimą ar bokštelį ant kovos dramblio nugaros. Manoma, kad Italijoje persiškas figūros pavadinimas supanašėjo su žodžiu rocca (pilis). Būtent todėl šioji šachmatų figūra ir primena dantytą senovinę sieną. Kiti jos pavadinimai: torre (ispanų, portugalų, italų kalboje), turm (vokiečių), toren (olandų), тура (rusų) reiškė bokštą arba inžinerinį statinį tvirtovės sienoms šturmuoti (apgulties bokštą). Rusijoje šachmatų bokšto pavadinimas dar siejosi su slavišku senovinių laivų pavadinimu ladja (rus. ладья), kurie buvo idealiai tinkami tiek prekybiniams santykiams vystyti, tiek karo metu.
Heraldikoje šachmatų bokštas dažniausiai vaizduotas lenktais į šonus liežuvėliais ir galėjo reikšti gerą herbo nešiotojo žaidimą šachmatais ar pasižymėjimą kare – tiek gynyboje, tiek puolime.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą