2013 m. rugsėjo 26 d., ketvirtadienis

Filmo "Troja" siužetas ir Homero "Iliada"

Iškart pasakysiu, kad iš istorinės pusės nagrinėti legendiniais ir mitologiniais įvykiais paremtus filmus yra kvailystė, bet tebūnie... Įsivaizduokime, kad Homero „Iliada“ yra istorinis kūrinys bei pabandykime ją palyginti su siužetine garsaus amerikiečių filmo „Troja“ (Troy, 2000 m.) linija. Manau, kad nedarau didelės nuodėmes, kadangi legendinis Homeras (nors apie jo asmenybę beveik nieko nežinoma) – neabejotinai reikšmingas Europos kultūros atstovas.
Taigi, holivudiškojo „Troja“ su Bredu Pitu Achilo vaidmenyje... Peržvelkime didžiausius neatitikimus, kurie siejasi su pagrindiniais filmo ir „Iliados“ herojais.

Homero „Iliadoje“ karas tarp graikų ir trojėnų bei Trojos apsiaustis tęsiasi dešimt metų, taigi ir filmo herojai turėtų gerokai pasenti, tačiau jie atrodo tik kaip vakar išsilaipinę prie Trojos krantų.
Graikų desanto metu pasibaidžiusios nubėga... dvi lamos, kurios yra Pietų Amerikos gyvūnai ir tais laikais gyventi Viduržemio jūros baseine vargu ar galėjo.

Trojos karalaitis Paris ir graikų karo vadas Menelajas:
Trojos karaliaus Priamo sūnus Paris (dėl kurio ir užvirė visas Trojos karas) iškviečia vieną didžiausių graikų karo vadų Menelają į dvikova. Jėga Menelajui nusileidžiantis Paris pralaimi kautynes ir čia filmo siužetas nukrypsta nuo klasikinio „Iliados“ siužeto į priešingą pusę. Homero kūrinyje nuo neišvengiamos mirties Parį išgelbėja meilės deivė Afroditė, o filme už Parį užsistoja brolis Hektoras, kuris nužudo patį Menelają. Tai visiškai prieštarauja „Iliadai“, kurioje teigiama, kad Menelajas nugyveno ilgą gyvenimą po Trojos karo. Iš filmo scenarijaus galima suprasti, kad Paris liko gyvas ir pasišalino iš miesto (kino juostoje jis sako žinąs saugų kelią), tačiau legendinis Homeras nurodo, kad Parį strėlės šūviu nukovė graikas Filoktetas.

Didvyris Achilas:
Pagrindinis filmo herojus, graikų didvyris Achilas dalyvauja įsiveržiant į Troja... Betgi taip būti neturėtų, kadangi, pasak „Iliados“, jis žuvo prieš graikams pastatant žymųjį Trojos arklį (kuris ir padėjo jiems patekti į miestą). Taigi, dalyvauti plėšiant miestą Achilas niekaip negalėjo. Tai, kad Pario strėlę į Achilo kulną nukreipia dievas Apolonas (ar Pariu pasivertęs pats Apolonas), praleiskime.

Vyriausias graikų vadas ir karalius Agamemnonas:
Karžygio Agamemnono likimas irgi pavaizduotas priešingai, nei rašoma senuosiuose šaltiniuose. Filmo pabaigoje Agamemnonas nužudo seną Trojos karalių Priamą. Tai neatitinka antikinių raštų pagal kuriuos Priamą nužudo kitas graikų didvyris. Pats Agamemnonas kino juostoje nužudomas, tačiau tai turėjo atsitikti ne Trojoje (kaip rodoma filme), o kur kas vėliau – jau sugrįžus į Graikiją. Filme Agamemnonas pavaizduotas gana piktu, primityviu ir tiesmuku žmogumi, tačiau senosios graikų literatūros žinovai teigia, kad Agamemnono, kaip asmenybės, įvaizdis turėjo būti kur kas sudėtingesnis.

Pagaliau dar vieni „Iliados“ herojai, kurių filme išvis nėra – senieji antikos dievai. Filmo režisierius neįtraukė į scenarijų mistinės-religinės „Iliados“ sudedamosios ir legendas apie Trojos karą bandė pavaizduoti kiek įmanoma žmogiškiau. „Dieviškų jėgų veiklos“ iškirpimas neleidžia tinkamai suprasti ir paaiškinti kai kurių svarbių „Trojos“ personažų elgsenos motyvų, tačiau šiuo atveju tai gal ir gerai. Juk jeigu filmas „Troja“ būtų sukurtas su visais mitologiniais motyvais bei stebuklais - tai būtų grynai fantastinis (netgi ne pseudoistorinis) filmas ir man nereikėtų rašyti šio posto. 
Na, o dabar, kadangi nėra tinkamo tag'o, o kurti naujo dėl vieno filmo nesinorėtų, pažymėsiu „Troją“ tradiciškai - kaip „istorinį filmą“.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą