2013 m. rugsėjo 30 d., pirmadienis

Brolių Grimų pasakininkė Dorotėja Viman

Dažnas girdėjęs žymių vokiečių pasakininkų brolių Grimų pavardę, tačiau ne kiekvienas žino, kad daug daug tų pasakų broliai užrašė iš senolės Dorotėjos Viman (Viehman, 1755 – 1815 m.) lūpų.
Heseno žemės smuklininko šeimoje gimusi Dorotėja (mergautinė pavardė Pirson) papasakojo broliams Grimams mažiausiai 76 senovines pasakas, 40 iš kurių buvo jiems iki tol visiškai nežinomos.

Dorotėjos pasakojimai buvo laikomi ypač vertingais ir išsamiais, kadangi po kiek laiko paprašyta pakartoti tą pačią istoriją, pasakininkė atkartodavo viską tiksliai – be jokių naujų detalių, pagražinimų, praleidimų.
Broliai Grimai pastebėjo, kad savo istorijas Dorotėja pasakodavo netgi tais pačiais sakiniais, kas liudijo fenomenalią jos atminti ir bent jau tai, kad savo pasakas ji perduodavo kitoms kartoms taip kaip pati kadaise jas girdėjo. Beje, pasakininkė žinojo ne tik vokiškas pasakas. Kadangi jos tėvo giminė buvo kilusi iš Prancūzijos hugentoų, kai kurios sektos istorijos pasirodė esančios tolimos prancūziškos kilmės. Pati Dorotėja nugyveno visą gyvenimą pardavinėdama pačios išaugintas daržoves.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą