2013 m. rugsėjo 1 d., sekmadienis

Apie tinklaraštį ir D.U.K.

„Istorijos įdomybės“ (istidom.lt) - pačioje 2013 m. rudens pradžioje startavęs istorijos populiarinimo projektas, kurio pagrindinis tikslas yra supažindinti įvairaus amžiaus skaitytoją su nežinomais ar mažiau žinomais Europos istorijos faktais, kultūros paveldu, meno formomis, gyvensena, ir pan. Projektas visiškai nepriklausomas, nekomercinis, nesusijęs su jokiomis organizacijomis, gyvuojantis tik entuziazmo dėka ir, žinoma, skaitytojams palaikant.
Kai kada skaitantiems kyla įvairūs klausimai, tad atsakome į dažniausiai pasitaikančius, o kartu ir trumpai prisistatome.


Kas čia mane galėtų sudominti?

- Istoriniai faktai nuo priešistorės iki XXI a. imtinai pačiomis įvairiausiomis temomis;

- Reguliarus tinklaraščio atnaujinimas (1 – 3 iliustruoti įrašai per dieną);

- Dėstymas aiškia ir paprasta forma, trumpai, be daugžodžiavimo nušviečiant temos esmę;

- Originalumas. Orientuojamės tik į originalią, lietuviškai niekur neskelbtą medžiagą. Niekuomet neperspausdiname info iš kitų lietuviškų šaltinių, o jeigu ir perspausdiname, tai tik savo pačių parengtus autorinius tekstus, kurie buvo publikuoti kitur;

Kodėl blogas skirtas tik Europos istorijai?

Taip yra todėl, kad būtent Europos istorija mus domina labiausiai. Nesakome, kad kitų žemynų istorija yra mažiau įdomi, tačiau šiuo atveju pasirinkta būtent Europa. Tiesa, tinklaraštyje yra keli su Azija susiję įrašai, bet tai reta išimtis. Dažniau užsimenama apie JAV, bet taip yra todėl, kad ši šalis - Vakarų kultūros dalis.

Kokia tvarka skelbiami įrašai? Ar yra kažkoks eiliškumas pagal laikmečius, temas?

Ne, kažkokios griežtai nustatytos tvarkos nėra. Aprašome būtent tai ką tuo metu sužinome, perskaitome, pamatome.

Kai „neišleistų į eterį“ įrašų prisikaupia daugiau, tuomet jie šiek tiek „parikiuojami“, kad nebūtų penkių iš eilės įrašų apie šalmus, herbus ar XII amžių. Vieniems istorijos laikmečiams dėmesio skiriama daugiau, kitiems – mažiau. Tai natūralu, kadangi skirtingi laikotarpiai domina skirtingai. Skaitytojai visuomet gali pasiūlyti savo įdomybę iš tų laikotarpių, kurie nušviesti mažiausiai (žr. žemiau).

Kodėl ne visuomet nurodomi šaltiniai ir kiek jūsų įrašais galima pasitikėti?

Visų pirma, nesame profesionalūs istorikai. Visų antra, tai tiesiog visiems laisvai prieinamas mėgėjiškas tinklaraštis, o ne solidus mokslo žurnalas. Stengiamės, jeigu yra galimybė, patikrinti kiekvieną aprašomą faktą bent per kelis nepriklausomus šaltinius. Su originaliais rankraščiais archyvuose nedirbame, dėl kiekvieno išsiversto užsienio publicisto ar istoriko sąžiningumo galvos guldyti negalim. Tačiau galime užtikrinti, kad skaitome kur kas daugiau nei wiki ir ne tik lietuviškus šaltinius. Dalis tekstų yra kombinuoti ir nesiremia tik viena konkrečia nuoroda, neretai verstiniai tekstai originaliai papildomi. Pagaliau kiekvienas įrašas gali būti lengvai patikrintas užsienio šaltiniuose: juk ten plaukioja kur kas didesnės informacijos apimtys nei lietuviškame internete. Jeigu versta iš konkrečios knygos, autorystę stengiamės nurodyti visuomet. Tas pats taikoma ir publikuotoms nuotraukoms, jeigu fotografas tiksliai žinomas.

Kokie komentarai trinami?

Laikomės principo, kad komentarai skirti kažką papildyti, kultūringai aptarti vieną ar kitą klausimą. „Istorijos įdomybėse“ komentuojama nedaug ir per visą neilgą tinklaraščio istoriją buvo pašalinti tik keli komentarai. Atsakome paprastai: komentarai trinami tada kai peržengia nustatytas elgesio šiame tinklaraštyje ribas. Savo pritarimą, nepritarimą ar paneigimą galima išsakyti mandagiai, nepuolant į chamizmą bei apsižodžiavimus. Pašalinti komentarai buvo būtent tokie.

Iš savo pusės norėtume paprašyti, kad komentuojantys pasirašinėtų vardais ar slapyvardžiais vien jau dėl to, kad taip mums lengviau atsakyti konkrečiam žmogui bei atskirti komentatorius.

Ir dar viena pastaba. „Istorijos įdomybėse“ pateikiami tik faktai. Mes neužsiimame jų interpretavimu ir filosofavimais – gerai tai buvo ar blogai, tad ir būsimiems komentatoriams norisi palinkėti to paties.

Ar galiu pasiūlyti savo įdomybę?

Žinoma. Tačiau būtų gerai, kad siųstumėte lietuvišką tekstą, o ne tiesiog nuorodą į kokį anglišką šaltinį. Nuorodų būsimiems įrašams esame prikaupę nemažai, tačiau daugiausia laiko užima vertimai bei lietuviško teksto rašymas. Siųsdami lietuvišką tekstą žymiai palengvinsite mums užduotį. Jums pageidaujant, po jūsų pasiūlytu įrašu bus nurodytas Jūsų vardas (pavardė) ar slapyvardis. Jei nepageidaujat – nebus.

Savo tekstus galite siusti per tinklaraščio apačioje esančią susisiekimo formą ar žinute „Istorijos įdomybėse“ FB.

Reklama?

Istorijos įdomybėse“ kartais būna reklamos, tačiau ji susijusi tik su mūsų paties darbais bei iniciatyvomis. Tačiau jeigu Jūs užsiimate senovės amatais, organizuojate viduramžių šventes, dalyvaujate istorinėje rekonstrukcijoje ar panašioje veikloje – dėl reklamos „Istorijos įdomybėse“ visuomet galima tartis.

Autorinės teisės

Visi „Istorijos įdomybėse“ publikuoti autoriniai tekstai arba iš užsienio šaltinių paimtų tekstų vertimai į lietuvių kalbą priklauso istidom.lt

Dalinimasis mūsų medžiagą nekomerciniuose puslapiuose (taip pat asmeniniuose tinklaraščiuose, FB paskyrose ir bendruomenėse, ir tt.) leidžiamas, bet maloniai prašytume nurodyti pirminį šaltinį. Jei norite panaudoti komerciniuose (ar komerciniais tikslais) – nepasikuklinkite su mumis susisiekti ir suderinti tokią galimybę.

Pagarbiai,
Istorijos įdomybių“ redakcija


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą