2013 m. rugsėjo 28 d., šeštadienis

Apie Šveicarų gvardiją (+ video)

Oficialus Vatikano Šveicarų gvardijos pavadinimas „Šveicariškoji šventos Romos popiežiaus apsaugos pėstininkų kohorta“ (lot. Cohors pedestris Helvetiorum a sacra custodia Pontificis). Šveicarų gvardiją galima pavadinti seniausiu kariniu daliniu pasaulyje, tęsiančiu savo veiklą bei tradicijas ir mūsų laikais. 

1506 m. šveicarų karius savo asmeninei apsaugai pasirinko popiežius Julijus II. Kaip manoma, būtent šveicarai buvo pasirinkti todėl, kad XVI a. pradžioje jų pėstininkai buvo laikomi vieni geriausių pasaulyje ir gana sėkmingai kovojo daugybėje to meto konfliktų.

1527 m. gegužės 6 d., gindami popiežių Klemensą VII nuo plėšikaujančių vokiečių karių. žuvo 147 šveicarai, todėl dabar gegužės 6 laikoma Šveicarų gvardijos diena. Įvairių Vatikano ceremonijų metu gvardiečiai vilki puošnius senovinius rūbus ir yra ginkluoti senoviniais ginklais. Nuo kitų pasaulio kariuomenių šveicarų gvardiečiai skiriasi tuo, kad pagrindinė jų funkcija yra ne konkrečios valstybės, o popiežiaus asmens apsauga. 

Tačiau klysta tie kas mano, kad šveicarų gvardiečiai tegali atlikti tik paradines bei ceremonines funkcijas. Visi šios pėstininkų kohortos kariai apmokyti kautis ir šiuolaikiniais ginklais, kadangi kiekvienas jų, prieš tapdamas gvardiečiu, turi būti tarnavęs bent 4 privalomuosius mėnesius Šveicarijos kariuomenėje. Kasdienybėje gvardiečiai vilki kur kas patogesnes uniformas ir būtinybei esant gali greit apsiginkluoti moderniais šaunamaisiais ginklais.

Dar keli faktai apie Šveicarų gvardija:
  • Šiuo metu joje tarnauja 110 žmonių.
  • Oficiali statutinė gvardijos kalba – vokiečių. Šia kalba duodami visi įsakymai, priimama priesaika.
  • Į gvardija priimamo kariuomenėje tarnavę Šveicarijos piliečiai nuo 19 iki 30 metų. Lytis – tik vyrai. Minimalus išsilavinimas – vidurinis. Minimalus ūgis – 174 cm. Pretendentas į gvardiečius turi būti katalikas, turėti nepriekaištingą reputaciją bei geras rekomendacijas iš buvusio karinio dalinio ir jo gyvenamosios vietos valdžios. Pretendentas turi būti nevedęs (vesti jam gali būti leidžiama specialiu potvarkiu po 3 metų tarnybos Šveicarų gvardijoje). Jiems draudžiama nešioti ūsus, barzdą bei ilgus plaukus.
  • Minimali tarnyba Šveicarų gvardijoje – 2 metai. Maksimali karjera – 25 metai.
  • Šveicarų gvardijos vadas turi pulkininko (vok. Oberst) laipsnį ir yra vadinamas komandantu. Eilinis karys vadinamas alebardininku (vok. Hellebardier).
  • Šveicarų gvardijos spalvos yra mėlyna, geltona ir raudona. Ant gvardijos vėliavos pavaizduoti popiežiaus Julijaus II ir dabartinio popiežiaus herbai, asmeninis dabartinio gvardijos vado ženklas bei mėlynos, geltonos ir raudonos juostos.
Trumpas bet įdomus filmukas apie Šveicarų gvardiją:

 

1 komentaras:

  1. Originalias Šveicarų gvardijos spalvingąsias uniformas sukūrė pats legendinis Mikelandželas.

    AtsakytiPanaikinti