2013 m. rugsėjo 3 d., antradienis

897 m. "Lavono sinodas"

897 metais Laterano rūmuose Romoje buvo surengtas kraupokas teisminis procesas, istoriografijoje žinomas kaip "Lavono sinodas".
"Teisiami" buvo iškasti ir popiežiaus rūbais apvilkti prieš metus mirusio popiežiaus Formozo palaikai. Kaip ir dera teismui, palaikai buvo pasodinti priešais garbingą auditoriją.
Būdamas gyvas popiežius Formozas įsitraukė į sudėtingas kovos dėl valdžios bei įtakos peripetijas, tačiau mirė 869 metais. Netrukus po jo mirties vyriausiojo katalikų dvasininko titulas atiteko Formozui priešiškos galingos feodalų giminės atstovams, kurie nusprendė dar kartą pažeminti buvusį popiežių, įrodyti jo „nusikaltimus“ bei neteisėta titulo uzurpavimą. 


Popiežiaus rūbais apvilktam, pusiau suirusiam Formozo kūnui buvo skaitomi kaltinimai bei „užduodami“ klausimai, į kurios mėgdžiodamas velionio balsą atsakinėjo tam tikslui parinktas „atstovas“. Palaikams buvo pateikti kaltinimai klasta, Bažnyčios susirinkime priimtų įstatymų laužymu bei nesantuokinio pretendento į sostą karūnavimu. Teisėjai nusprendė, kad Formozo išrinkimas popiežiumi buvo iš pat pradžių neteisėtas, todėl nuspręsta lavonui nukirsti dešinės rankos (kuri kadaise laimino ir žegnojo) pirštus.  Nuo seniai mirusio Formozo buvo nuplėšti popiežiaus drabužiai ir visi atributai, kūnas vilktas Romos grindiniu, o po to užkastas bendrame svetimšalių kape. Bet ir tuomet palaikai neatgavo ramybės. Po kiek laiko Formozas, o tiksliau tai kas iš jo liko, vėl buvo iškastas ir įmestas į Tibro upę.
Toliau viskas kaip filme.
Taip jau nutiko, kad besityčiojant iš Formozo kūno Romą sukrėtė žemės drebėjimas. Visuotinis išgąstis bei dievobaiminga isterija išprovokavo didžiulę prasčiokų sukilimų bangą per kurią Formozą teisęs naujasis Romos popiežius Stefanas VI buvo sučiuptas, įkalintas ir pasmaugtas. Titulo paveldėtojas Teodoras II-asis reabilitavo Formozą ir trečią kartą perlaidojo iš upės išgriebtus palaikus, o po jo popiežiavęs Jonas IX-asis uždraudė teisti mirusiuosius, pasmerkė "Lavono sinodą" bei sunaikino daugybę jo dokumentų. Tačiau suirutė bei sukilimai tose vietose tęsėsi dar daug metų...
Kraupusis 897 metų sinodas buvo pavaizduotas ir dailėje. Žemiau 1870 metais tapytas Žano Polio Lorano paveikslas ta tema.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą